Válasszon egészséges gyümölcsfa csemetét a helyi kertészetben vagy faiskolában. Ellenőrizze, hogy nincsenek-e rajta betegség jelei, és jó állapotban van-e. Ha nem ültetjük el azonnal, a csemetét csomagoljuk és tegyük vízbe (szabad gyökerű gyümölcsfa csemete esetén). Lehetőleg néhány óránál többet ne tartsuk a vízben.
Tervezünk előre
Kertünk megtervezésével és egy jól átgondolt vetésterv kialakításával jelentősen megkönnyíthetjük a dolgunkat a kinti munkálatok során. Érdemes előre kitalálnunk a veteményes felépítését a szezon során, valamint azt is, hogy melyik hónapban mit fogunk ültetni. Amennyiben előre gondolkodunk, biztosak lehetünk benne, hogy kertünket megfelelően kihasználjuk.
A talaj előkészítése
A talaj előkészítése rendkívül fontos feladat, amelyről nem szabad megfeledkeznünk. Lényeges, hogy csak akkor álljunk neki az ágyások előkészítésének, ha a föld teljesen száraz. Elengedhetetlen lépés a talaj fellazítása kapával, a gyomok kihúzása, valamint a talajminőség javítása, amit műtrágya helyett érdemes érett humusszal vagy szerves trágyával megoldani.
2. LÉPÉS
Talaj előkészítése
Ásson ki egy akkora gödröt, amelyben a facsemete gyökerei kényelmesen elférnek, és még marad elegendő laza talaj a gyökerek megindulásához (10-20cm). Így a gödör kb. kétszer olyan széles, mint a gyümölcsfa gyökerzete.
A mélységet is hasonlóképpen állíthatjuk be.
3 LÉPÉS - Ültetési hely kiválasztása
Válasza ki a fa ültetési helyét a kertjében. A legtöbb gyümölcsfa napos helyen fejlődik a legjobban, így keressen egy területet, ahol legalább 6-8 óráig kapja a napfényt naponta.
4. LÉPÉS - Ültetési mélység
Fák megfelelő méretű ültetőgödre általában 1×1 m. A kiásott földet mozgassuk át, hogy porhanyós legyen. Tegyünk vissza az aljába egy kevés laza földet és keverjünk hozzá némi komposztot vagy érett trágyát, hogy a növény gyökérzete könnyebben fejlődhessen tovább a feljavított talajban. A föld egy részét terítsük el a gyökérlabda körül, majd 1-2 vödör vízzel öntözzük meg, míg iszapos nem lesz. Az iszapolás azért fontos, mert így minden gyökér-ágacskához odamossa a víz a talajt, s jobban be tudnak ágyazódni. A fa törzse körül alakítsunk ki tányért is, hogy a későbbi locsolás, esőzések során minél több víz szivároghasson be a fa gyökereihez. A földlabdáról a csomagolást még akkor is le kell venni, ha az komposztálható (pl. jutazsák), mert nem engedi megfelelően fejlődni a gyökérzetet. Feltétlenül be kell tartani az ültetési magasságot is: a fa ültetési mélysége a faiskolai magasságával egyezzen meg, azaz a gyökérnyakban található szemzés helye néhány centivel a talajszint fölött legyen. Ha ennél mélyebbre kerül, az a fa kipusztulását is eredményezheti.
5. LÉPÉS - Locsolás és gondozás
Ne feledkezzünk meg a gondozásról sem: ültetés után a facsemete rendszeres öntözést kíván legalább az első két évben, főként a hosszú forró nyarak alkalmával! Ha a frissen ültetett csemete földtányérját mulccsal vagy kaviccsal takarjuk, akkor a talaj tovább tudja tartani a nedvességet, s nem szárad ki túl hamar, így ritkább öntözést igényel.
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.